Jak naučit dítě číst?

Čtení, psaní, počítání jsou základní školní dovednosti. Všechny je třeba děti učit, žádnou z nich nemají od přírody danou. Důležité je správné vnímání zvuků, rozpoznání tvarů i motorické schopnosti. Děti se učí porozumět těmto gramotnostem již ve školce, samotné základy jim ale ve většině případů dá až první třída. Můžete tomu jít opatrně naproti a zvídavé dítko zasvětit do tajů čtení i doma. Víte, jak naučíte dítě číst?

Zapojte dítěti všechny smysly

Několik základních kroků povede k nácvikům čtení velmi dobře. Jen je vždy důležité si najít čas a s dítětem již od malička rozvíjet základní smysly. Zapojení zraku a sluchu je na prvním místě, ale můžete dítěti spojit vnímání slov také s příjemným hmatovým vjemem nebo vůní. Jaké aktivity budou u dětí rozvíjet dobré čtenářské schopnosti?

  • Zpívejte si s dětmi nebo si recitujte říkanky. Správně frázujte a dejte slovům rytmus. Jen zpívat ale nestačí. Přidejte hudební nástroje v podobě vařeček nebo mističek a ťukejte do s dětmi do rytmu. Pokud by to vadilo sousedům, tleskejte. Děti si rytmizací slov budují fonetické dovednosti tolik potřebné pro správné čtení.
  • Nechte děti osahávat a prozkoumávat knížku. Začít můžete už v raném věku dětí, čím dříve se budou s knihami setkávat, tím samozřejmější pro ně čtení bude. Kojencům a batolatům pořiďte látkové, plastové nebo kartonové knížky. Je důležité, aby malé děti měly mezi svými oblíbenými hračkami právě knihy.
  • Hrajte hry se slovy. Děti si rozšíří slovní zásobu. Primárně ale jde o to, aby děti dokázaly rozeznat jednotlivé hlásky ve slovech. Pokládejte dětem otázky typu: Jakou hláskou začíná nebo končí slovo…, Jaká slova začínají na písmeno…, Co s rýmuje se s… Určitě vás napadnou i další možnosti.
  • Vyrobte si s dětmi kartičky. Napište na ně krátká slova, můžete si udělat celou škálu kartiček a rozdělit je podle počtu písmen. Příprava kartiček ani samotná hra nezabere mnoho času. Ukažte prsty na ruce, kolikáté písmeno má dítě vyslovit. Malé děti, které se teprve začínají seznamovat se čtením nebo abecedou, směřujte spíše k vyslovení zvuku než k pojmenování písmene.
  • Čtěte vše, co vám přijde do cesty. Pozornost můžete s dětmi zaměřit třeba na cedule nebo plakáty venku. Stačí, aby děti rozeznávaly jen první písmena z cedulí.
  • Čtěte s dětmi každý den. Začněte tím, že budete malým dětem číst každý den pohádku na dobrou noc. Později, až se dítě naučí abecedu a bude plynule spojovat hlásky do slov, nechte ho, aby četlo ono vám.
  • Zaměřte se na zraková slova. Jsou to slova, která děti vnímají jako celek. Začněte s krátkými slovy jako „ty, já, my, být, může“ a podobně. Děti se je postupným tréninkem naučí ihned rozpoznávat a nemusí je číst po písmenech.
Klidné prostředí je polovina úspěchu

Čtení je pro každé malé dítě velkým zlomem. Udělejte tedy vše pro to, aby malého čtenáře tato dovednost neodradila a byla pro něj zábavou. Důležité je, aby dítě mělo pro čtení klidné místoalespoň dvacet minut ho ze čtení nic nevyrušovalo. Právě takový čas by měly školáci denně číst.

Knihovny jsou skvělým místem, se kterým by se děti měly seznamovat hned v útlém věku. Široký výběr knih ze všech oblastí, specifická vůně knih i knihomolové, kteří knihy zbožňují. To vše bude malého čtenáře motivovat k tomu, aby se čtení a knihy staly jeho oblíbenou záležitostí.

jak-naucit-dite-cist

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz