Jak zabavit děti venku?

Pobyt venku a v přírodě přináší úlevu od každodenních starostí a stresu. Děti potřebují neustále nové vjemy, aby se mohly správně vyvíjet. Malé děti by měly chodit na procházku nebo si pohrát venku v parku za domem každý den. Říká se, že příroda je mocná čarodějka a snadno dokáže uklidnit neposedná dítka a přivést je na jiné myšlenky. Přinášíme vám několik tipů, jak děti venku zabavit.

Hrajte si s dětmi v přírodě

Doplnit energii, dobít baterky, nalézt klid, a ještě otevřít dveře kreativnímu myšlení můžete s dětmi společně. Příroda k tomu nabízí nekonečné možnosti.

Jaro probouzí vše živé, začněte počítáním. Můžete soutěžit, kdo uvidí více ptáků, s touto hrou klidně začněte už před domem. Větší děti umí rozeznat i různé melodie, zapojte jejich sluch a počítejte ptačí trylky. Klidné přírodní místo poskytne další zvuky i jiná zvířátka.

Cestou okolo travnatých plácků nebo na lesní louce poznávejte s dětmi rostliny a stromy. Lesní nebo luční porost přímo zve ke hře Najdi list, květinu, šišku a cokoliv vás napadne. Stačí dětem říct, že mají přinést třeba pampelišku. Starší děti, které již dosáhnou výše, mohou donést list z vybraného stromu. Vždy záleží na tom, co znáte a co ve vašem okolí roste.

Stavba domečků pro malá zvířátka nebo lesní skřítky nadchne menší i větší děti. Kořeny stromů k této aktivitě poskytují skvělou základnu a podnítí dětskou fantazii. Dobře poslouží vše, co v přírodě najdete, od větviček, přes šišky, mechy až po kusy kůry.

Sbírejte s dětmi přírodní materiály. Je to úžasný relax, zapojíte také hmat, což je v přírodě důležité. Navíc si domů přinesete zásobu přírodnin, ze kterých si vyrobíte třeba panáčky nebo obrázek pro babičku.

Napodobujte zvířecí pohyb. Část procházky nechte děti skákat jako žába, chodit jako čáp. Uspořádejte pro děti závod o to, kdo bude rychleji v cíli. Největší legraci si ale všichni užijete, když budete s dětmi soutěžit.

Uspořádejte hod do dálky. Čím? Čímkoliv, co příroda nabídne. Klidně šiškou, malým kamínkem, klackem.

Jaro je již v plném proudu, míza dodává větvičkám vláčnost. Využijte toho a zkuste si s dětmi udělat píšťalku. Bude to práce spíš pro tatínky nebo dědečky, ale leckterá šikovná maminka ji možná dokáže vyrobit také. Nezapomeňte si na procházku přibalit malý nožík.

Outdoorové aktivity ve městské části jsou také zábavné

Některé aktivity z přírody můžete snadno provádět i na procházce městem. Jen nebudete počítat ptáky, ale například cedule, modrá auta, paní nebo pány.

Využijte nejrůznější nápisy a hrajte s dětmi slovní hry.

Ulice a rovné chodníky vybízejí k malování křídou. Nechte děti malovat podle jejich fantazie. Pohybové aktivity zapojíte tak, že jim předkreslíte překážkovou dráhu nebo skákacího panáka. Děti určitě rády změní aktivitu.

Místo za domem nebo na klidné ulici bude jako stvořené pro soutěž o nejlepšího bublináře. Výborně se hodí nejrůznější předměty z domácnosti, které mají otvory. Čím více otvorů, tím lépe.

Venkovní aktivity jsou pro děti důležité. Nezáleží ani tak na tom, jestli je budete provozovat ve městě nebo v přírodě. Zásadní je, aby děti byly vždy v bezpečí a abyste si všichni s radostí užili společně strávené chvíle.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz