7 rad jak naučit dítě na nočník

Otázka, jak a kdy naučit dítě na nočník je relativně kontroverzní. Některé maminky dávají dětem plenky i ve třech letech, jiné je naopak velice záhy posazují na nočník a od plenek postupně ustupují. Jako u všeho je třeba i k tomuto tématu přistupovat s klidem a zdravým rozumem. Pojďme se tedy podívat na to, jak a kdy naučit dítě na nočník.

Kdy s učením začít?

Odborníci na vývoj dítěte se shodují, že vhodný čas na začátek učení je 15 až 18 měsíců věku dítěte. Každé dítě se samozřejmě vyvíjí individuálně, ale fyziologicky není prakticky možné, aby menší děti ovládaly svůj močový měchýř. Samozřejmě je také nesmysl učit dítě na nočník, pokud ještě není schopno chodit.

7 kroků k úspěchu

  1. Dítě s nočníkem seznamujte postupně. Nejprve ukažte, jak se používá například na panence či plyšákovi. Následně si vytvořte rituál, kdy budete během dne dítě na nočník pravidelně posazovat. Pokud se na dně něco objeví, vždy dítě pochvalte.
  2. Využijte dětskou zvědavost. Pokud si všimnete, že se dítě o nočník samo zajímá, povzbuďte ho. Učení pak půjde snáze.
  3. Někdy je třeba dítě upozornit, že je čas na nočník. Zejména starší děti, pokud jsou zabrané do hry, mohou zapomenout. Vyhnete se tak zbytečným nehodám.
  4. Během tréninku nechte dítě běhat polonahé, během chladnějších dní alespoň s oblečením, které snadno sundáte.
  5. Po bytě rozmístěte více nočníků. Dítě tak nebude zbytečně stresované tím, že má jenom jeden nočník.
  6. Děti netrestejte za nehody. Takový přístup k cíli nepovede, naopak můžete dítěti vytvořit psychický blok. Na dítě nenaléhejte, může se stát, že celý proces bude trvat delší dobu.
  7. Pokud dojde v rodině k větší změně, nejčastěji v podobě stěhování, rozchodu rodičů nebo nového sourozence, může se dítě na nočník i odnaučit. Dejte tak pozor na to, jak dítě reaguje.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz