Jak uspat miminko?

Spánek je důležitou součástí lidského života, ovlivňuje probíhající procesy v těle, náladu i zdraví každého jedince. Batolata a malé děti potřebují mnohem více času na nabrání sil než starší děti, to ví každý rodič. Co ale dělat, když miminko nechce usnout?

Spánkový rytmus hraje hlavní roli

Špatné spaní, časté probouzení nebo dlouhé uspávání dětí dokáže potrápit nejednoho rodiče. Odborníci na spánkovou hygienu tvrdí, že neexistuje špatný spánek ale pouze špatné návyky.

Nejdůležitějším prvkem je nastavení a dodržování večerních rutin. Vytvořte dětem spánkové návyky a brzy zaznamenáte změnu v usínání. Váš brouček se bude do postýlky těšit, nebude stresovaný a bude snadněji usínat.

Dobrá rada nad zlato aneb co zajistí klidné spaní

Soubor pravidelně se opakujících činností před odchodem do postele pomáhá dětem i dospělým. Tělo dostává jasný signál, že je čas se zklidnit a připravit se na spaní. Dodržujte tyto hlavní zásady:

  1. Stanovte si pravidelnou dobu pro večerní jídlo, hygienu i ukládání dítěte. Pokud tuto dobu posunete, dítě bude přetažené a uspávání bude velmi náročné. Ideální doba pro ukládání dítěte ke spánku je okolo 18:30. V této době je hladina melatoninu (spánkového hormonu) u malých dětí nejvyšší a jsou ospalé.
  2. Snižte včas intenzitu světla a přejděte z bílého osvětlení na tlumené žluté světlo. Frekvence a intenzita světla ovlivňuje usínání i tvorbu již zmíněného spánkového hormonu.
  3. Místnost před spaním dobře vyvětrejte a udržujte v ní optimální teplotu okolo 20 stupňů.
  4. Ukládejte dítě ke spánku v příjemném, klidném prostředí.
  5. Nevystavujte dítě před spaním větším emocím, ať už pozitivním nebo negativním.
  6. Učte dítě spát v jeho postýlce, později posteli. Důležitá je správná velikost lehací plochy a kvalitní matrace. Mějte na paměti, že usínání mimo postýlku bude pro dítě matoucí. Pokud se totiž v noci probudí a bude jinde, než usínalo, může to pro něj být poměrně stresující.
  7. Uklidněte dítě pohlazením, pokud pláče. Nesviťte a nemluvte, abyste nerozptylovali jeho pozornost. Pokud ale víte, že dítě není hladové a má vše, co ke spánku potřebuje, příliš s příchodem nespěchejte. Počkejte minutku nebo dvě, jestli si dítě poradí samo. Postupně se naučí, jak se samo uklidnit.
     

Žádný člověk není stejný, platí to i v případě usínání. Neexistují univerzální rady. Každého formují jiné podněty, některé dítě je zpracovává rychleji a některé pomaleji. Myslete na to, až se někdy vašemu broučkovi nepodaří usnout tak rychle, jak vy budete potřebovat nebo očekávat.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz