Jak správně vyvařit dudlík?

Šidítka, cucáky, cumly, dudáky – tak i jinak říkají rodiče dudlíkům. Názvy napovídají, že tyto malé důmyslné věci slouží k cucání a ukonejšení dítěte. Často dudlík zastává i pomocníka při spaní. Víte, jak správně o dudlíky pečovat, aby vaše děťátko bylo v bezpečí?

Existuje mnoho způsobů, jak dudlík vyčistit

Dudlík v dítěti ve většině případů vzbuzuje sací reflex. Už jen sama podstata sání děťátko uklidňuje. Problém nastane v momentě, kdy dudlík vypadne z pusy. Někteří rodiče ho zvednou a pokusí se dudlík očistit ve svých ústech. Ne vždy je tento způsob úplně optimální. Pokud zrovna nejste nemocní a nemůžete dudlík opláchnout pod tekoucí vodou, je možné dudlík očistit i takto. Dítěti ale předáváte mikroorganismy ze svých úst.

Někdo může namítat, že si batole zvyšuje obranyschopnost organismu, ale často to bývá i naopak. Rodiče předají dítěti škodlivé bakterie, které mohou dítěti způsobit zdravotní nepříjemnosti.

Vyvařování dudlíků je jednou z klasických metod, jak zbavit šidítko škodlivých bakterií. Postačí vám pouze hrnec s vařící vodou, cukrářské nebo dřevěné kuchyňské kleště, sterilní plena.

Dodržte tyto hlavní zásady, aby vyvaření bylo účinné:

 1. Nejprve dudlík důkladně omyjte saponátem a teplou vodou. Zbavíte ho mechanických nečistot i mastnoty.
 2. Ověřte si, že typ dudlíku, který používáte, lze vyvařovat.
 3. Držte vždy všechny částí dudlíku pod vodou.
 4. Nechte ho ponořený ve vroucí vodě zhruba 5 minut, ne však déle než 10 minut.
 5. Opatrně ho vyjměte kleštěmi a vykapejte z něj veškerou vodu.
 6. Okapaný dudlík položte na sterilní látkovou plenu.
 7. Dudlík nepoužívejte dříve, než bude vyhlazený na pokojovou teplotu. Počítejte s tím, že chladnutí může trvat i hodinu.
 8. Než dudlík dáte dítěti, vždy zkontrolujte, zda nedošlo při vyvařování k jeho poškození.
 9. Pokud vyvařujete více dudlíků najednou, vložte nepotřebné dudlíky do uzavíratelného sáčku nebo do krabičky.
   

Škodlivé bakterie z dudlíku odstraníte také v elektrických sterilizátorech, parních nebo do mikrovlnné trouby. Při jejich používání postupujte vždy v souladu s pokyny výrobce. Ale i v tomto případě platí hlavní zásady uvedené výše.

Jak často je třeba dudlíky sterilizovat?

Nový dudlík vždy sterilizujte před prvním použitím. Poté byste měli dudlíky vyvařovat zhruba jednou týdně. Děti si v prvních týdnech života budují imunitu, proto je čistota dudlíků, dalších pomůcek a hraček alfou a omegou péče o děti, zvláště o ty v kojeneckém věku.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz