Jak na dětské roupy?

Nákaza roupy je relativně běžná infekce, která ovšem není nijak zvlášť závažná. Pokud ji správně rozpoznáme, dokážeme naše dítě rychle zbavit všech nepříjemných obtíží. Pojďme se tedy podívat na to, jak se s roupy vypořádat.

Jak poznáme nákazu roupy?

Za nákazou stojí parazitická hlístice, nazývaná roup dětský. Parazituje v tenkém a tlustém střevě. Nepříjemný je pak její rozmnožovací proces, kdy oplodněné samičky vylézají řitním otvorem.

Do těla se roupi dostanou tak, že dítě pozře jedno nebo více vajíček. Ta se vyskytují na kontaminovaných předmětech, případně se do úst dostanou z rukou při nedostatečné hygieně na toaletě.

Nejčastějším příznakem je přítomnost roupů přímo ve stolici. Vypadají jako tenké bílé nitky. Dalším typickým příznakem je bolest břicha a nevolnost. Jakmile začnou samičky klást vajíčka kolem řitního otvoru, přidá se svědění a noční neklid, protože roupi jsou aktivní především v noci.

Jak se zbavit roupů?

Jakmile máme od lékaře nákazu roupy potvrzenou, probíhá léčba dvěma způsoby, které je třeba kombinovat. Prvním způsobem jsou nejrůznější léčiva. Obvykle se perorálně podávají odčervovací tablety nebo sirup podle doporučení lékaře. Na podrážděné části těla je po důkladném očištění dobré aplikovat zinkovou mast.

Druhou složkou úspěšné léčby je důsledné dodržování následujících hygienických opatření:

  • Pravidelné mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem.
  • Opravdu důkladné mytí celého těla a především konečníku.
  • Nehty ostříhané nakrátko. Zároveň je třeba zabránit tomu, aby si je dítě okusovalo či strkalo prsty do pusy.
  • Časté střídání spodního prádla, ručníků a ložních textilií. Po jejich použití je držte oddělené od zbytku špinavého oblečení a vyvařte je. Pouze tak zabráníte rozšíření vajíček roupů. Ty mohou na látce a dalších předmětech vydržet až tři týdny.

jak-na-detske-roupy

Vyberte si z naší nabídky:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz