Jak na zácpu u dětí

Zácpa dokáže nepříjemně potrápit nejenom dospělé, ale i děti. Neřešení problému může vyústit i v další a vážnější obtíže jako jsou bolesti břicha, nechutenství, celkové podráždění apod. Za zácpu se považuje stolice méně častější než 3x týdně. Může se jednat i o stolici častější, která je ovšem bolestivá. Zácpa u dětí může mít hned několik příčin. Jednou z nich je nadměrný stres. Bývá také často důsledkem nesprávných stravovacích návyků. Zácpu může způsobovat i drobná ranka u konečníku, kdy z důvodu obav z bolestivosti má dítě strach dojít si na velkou.

Problém psychogenní zácpy

Zácpa může být i jakým si vzdorem dítěte, které se právě zbavuje plenek nebo které začalo chodit do kolektivního zařízení jako je školka či šlo. V takovém případě hovoříme o psychogenní zácpě. Zjistěte, jak na zácpu u dětí a jakých prostředků lze využít k tomu, aby se zažívání vašich ratolestí dostalo opět do normálu.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin

V případě zácpy u dětí je klíčovým řešením tohoto problému dostatečné množství tekutin. To by mělo odpovídat u dětí s hmotností 10-20 kg vypití 50 ml tekutin na každý kilogram nad 10 kg hmotnosti. Ideální je čistá neperlivá voda, případně bylinné čaje.

Glycerinový čípek nebo lněné semínko jako záchrana

Další možností, jak dítě zbavit nepříjemné zácpy, je užití glycerinového čípku do konečníku, který napomáhá změkčování stolice, a tak vede ke snadnějšímu vyprazdňování. Skvěle fungují i nejrůznější druhy ovoce jako jsou sušené švestky, meruňky či pomeranč.

Skvělou volbou je i lněné semínko. A jak ho užívat? Stačí ho jen rozdrtit nebo použít v namleté podobě a každý den přidat 3 lžičky do jakéhokoliv jídla. Za zmínku stojí lněný olej. Podobně funguje i olej olivový nebo kokosový. Projímavě působí i bílý jogurt nebo nejrůznější kompoty.

V nejkrajnějším případě pak lékař může dítěti předepsat různá projímadla jako například parafínový olej či klysma.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz