Jak houpat děti

Houpání působí blahodárně na mysl nejenom malých miminek, ale i větších dětí. U těch nejmenších může vést příjemné houpání až k ukolébání ke spánku. Dokonce bylo prokázáno, že houpání nejenom uklidňuje, ale také vede k vyšší inteligenci. Jak houpat děti s ohledem na věk, výšku a váhu?

Houpání těch nejmenších

Miminka houpání zbožňují, a to především z toho důvodu, že na natřásající pohyby jsou zvyklá z doby, kdy byla u maminky v bříšku. Houpavé pohyby tak pomáhají spouštět speciální čidla v těle, která mají za důsledek spuštění utišujícího reflexu. Malým miminkům je nejlépe v maminčině náruči, takže i takhle obyčejné pohupování si zamilují. Používat můžete i různá houpátka nebo se jen tak pohupovat i s miminkem v šátku či nosítku. Pro malá i větší miminka jsou pak jako stvořené kolébky, které příjemně ukonejší ke spánku.

Miminko můžete uspávat i v hojdavaku, což je v podstatě závěsná textilní kolébka. Ta je napříč rodiči a miminky velmi oblíbená. Hojdavaky se dají využít i pro větší děti, a dokonce i pro dospělé. Slouží tak k nicnedělání, čtení knihy nebo k odpočinku a relaxaci. Příjemné materiály zajišťují maximální pohodlí.

Není houpání jako houpání

I když by to mohlo na první pohled vypadat úplně jednoduše, není tomu tak. Není totiž houpání jako houpání. Skvěle na uspávání funguje boční houpání, kdy se pohupujete ze strany na stranu. To je ve většině případů tutovka. Oproti tomu houpání směrem zepředu dozadu se může minout účinkem. Dokonce se můžete setkat i s tím, že při pohupování směrem zepředu dozadu způsobí to, že dítko naopak ožije a zvýší se tak jeho fyzická aktivita. Spánek je tak většinou tatam. U menších dětí jsou v takových případech pozorovány rozšířené zorničky a větší zájem o okolí. A právě i proto jsou kolébky konstruovány tak, aby se děťátko kolébalo ze strany na stranu.

Vyberte si z naší nabídky:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz