Kdy dát miminku dudlík

Narodilo se vám miminko, která často pláče a vy váháte, zdali mu můžete dát dudlík? Není na to příliš brzy? Je to vůbec vhodné? Tyto otázky si pokládá spousta maminek, ale i odpovědi na ně se různí. Jak je to tedy s tím, kdy dát miminku dudlík? Některé maminky si berou dudlík s sebou už do porodnice. I když ve většině porodnic to personál nevidí příliš rád, a to z toho důvodu, že může kazit techniku kojení.

Zklidnění a útěcha pro miminko

I když někdo dudlíky odsuzuje, mnohdy i maminky, které byly rozhodnuté dudlík nedat, se k tomu nakonec uchýlí. Miminko zkrátka někdy více pláče, ať už ho trápí bolení bříška nebo růst zoubků a chování nebo jiné další metody nezabírají. Tady pak přichází na řadu dudlík, jehož cumlání dítko ve většině případů zklidní a snáze usne.

Kdy je ideální doba dát poprvé dudlík

Ačkoliv se názory na to, kdy začít miminku dávat dudlík, různí, většina odborníků se shodne na tom, že nejprve by se maminka měla zaměřit na to, aby se rozkojila a na správnou technikou kojení. Teprve poté, je vhodné dát miminku dudlík. Ideální dobou je věk kolem konce šestinedělí. Vyplatí se postupovat pozvolna a rozhodně jej děťátku nenutit. Přece jenom je to pro něj nová věc, a tak se s ní musí důkladně seznámit a prozkoumat.

Pozor na dlouhodobé používání dudlíku

K občasnému ukonejšení miminka je dudlík fajn věc, ale z hlediska dlouhodobého už to tak dobré není, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je to, že čím déle se rozhodnete dudlík odbourat, tím problematičtější to může být a dítě se ho většinou velmi nerado vzdává. V takovém případě vás pak nejspíš čeká několik probrečených nocí. Další nevýhodou dlouhodobého používání dudlíku je pak vyšší pravděpodobnost křivých zoubků. Na trhu jsou už ale k dostání speciální ortodontické dudlíky, které toto riziko minimalizují. Objevit se může i šišlání nebo opožděný vývoj řeči.

Vyberte si z naší nabídky:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz