Jak vytrhnout mléčný zub?

S výměnou mléčných zubů u dětí se samozřejmě setká každý rodič. To ovšem neznamená, že jsme vždy připraveni pomoci našim dětem s viklajícím se zubem. Pojďme se podívat na to, jak na vytržení takového mléčného zubu.

Kdy trhat a kdy netrhat?

Toto je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou je třeba zodpovědět. Pokud zkusíme vytrhnout mléčný zub, který má ještě kořen, způsobíme více škody než užitku. Můžeme narušit správný vývoj stálého zubu či způsobit zranění dásně. Proto je lepší s trháním vždy počkat až do poslední chvíle.

Většina mléčných zubů totiž vypadne úplně sama. Mléčné zuby postupně ztrácí kořen. Ve chvíli, kdy jsou připravené vypadnout, jde vlastně jenom o korunku zasazenou v dásni. Zub se začne nejdříve viklat, a potom stačí kousnout do něčeho tvrdšího a je venku.

Pokud se ovšem zubu ven nechce, není nic jednoduššího, než aby mu dítě pomohlo ven vikláním. Důležité je, aby se zubem viklalo jazykem, při viklání prsty by si mohlo do okolí zubu zanést nečistoty.

Trhání zubu doma nebo u zubaře?

Pokud nepomáhá ani viklání a zubu pořád nevypadnul, nejjednodušší je vytrhnout ho prsty za pomocí kapesníku. Dobře si umyjte ruce a zub uchopte do kapesníku. Poté stačí použít trochu síly, abyste zub oddělili od dásně. Pokud zub klade moc velký odpor, je možné, že ho trháme moc brzy.

Pokud dáseň po vytržení zubu příliš krvácí, můžeme na ranku přiložit malý kousek gázy. Tento způsob je nejspolehlivější metodou, jak vytrhnout mléčný zub. Existují ovšem i situace, kdy je třeba s mléčným zubem navštívit zubaře.

  • Pokud dítěti rostou zuby ve dvou řadách. Občas se může stát, že se stálý zub začne na povrch tlačit za mléčným zubem, a ten se tak nezačne viklat. V takovou chvíli je třeba odborné vytržení.
  • Pokud se dáseň kolem zubu zanítila. I v takovém případě je třeba ošetření zubaře, především proto, aby se zabránilo vážnějším následkům zánětu a ulevilo od bolesti.

Vyberte si z naší nabídky:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz